qualifiers

From left, Juan Arreguin, Wesley Chavez and Miguel Zavala all qualified for the regional meet in the 3200m event last week.

More athletes qualified to advance to the next round, as both the boys and girls track and field teams from Commerce High School finished third in the team standings at the Area-round track and field meet last Thursday in Atlanta, Texas.

The finishes come on the heels of District Championships for both teams the week prior.

More than 30 athletes and relay teams had qualified to advance to the Area round from the district meet, and Commerce had several winners and high finishers on the day last Thursday.

On the boys’ side, Juan Arreguin took home the gold in the 3200m run with a time of 10:24.856. For the girls, Allie Wittkopf won the discus throw with a long toss of 99’1” and Alexis Morgan won the gold medal in the pole vault with a height of 10’6”.

Other qualifiers for the regional meet include Wesley Chavez and Miguel Zavala in the 3200m run, J’Den Wilson in the 300m hurdles, Arreguin in the 1600m run, the 4X400m relay team of Christian Scott, Javion Cornelius, Jaydon Harris and Jeremiah Carpenter, and the 4X200m relay squad featuring Cornelius, Harris, Carpenter and Xzay Basham for the boys.

Girls regional qualifiers include Sarah Anthraper in the 400m dash, Camille Eborn and Viviana Rebodello in the 3200m run, Brooklyn Matthews and Payton Miller in the pole vault, and Eborn in the 1600m run.

The Regional meet will be held April 26 and 27 in Whitehouse, Texas. Those advancing from the regional meet will compete at the state meet in May.

UIL District 13-14 Area Meet

April 18, 2019. Atlanta, Texas

Commerce final results

(* denotes advancing to regional)

Boys (finished third in team standings)

3200m run

*1) Juan Arreguin — 10:24.856

*2) Wesley Chavez — 10:30.881

*4) Miguel Zavala — 10:44.671

300m hurdles

*2) J’Den Wilson — 42.725

4X200m relay

*4) Commerce (Javion Cornelius, Jaydon Harris, Jeremiah Carpenter, Xzay Basham) — 1:35.635

4X400m relay

*3) Commerce (Christian Scott, Javion Cornelius, Jaydon Harris, Jeremiah Carpenter) — 3:36.615

1600m run

*3) Juan Arreguin — 4:46.361

6) Miguel Zavala — 5:09.067 

Girls (finished third in team standings)

200m dash

6) Toyana Harris — 28.609

400m dash

*3) Sarah Anthraper — 1:03.954

800m run

6) Carlita Diaz — 2:57.900

3200m run

*3) Camille Eborn — 13:40.830

*4) Viviana Rebodello — 13:54.696

100m hurdles

5) Mya Wilson — 16.870

4X100m relay

6) Commerce (Mya Wilson, Meme Wilson, Sarah Anthraper, Toyana Harris) — 53.162

discus

*1) Allie Wittkopf — 99’1”

pole vault

*1) Alexis Morgan — 10’6”

*2) Brooklyn Matthews — 9’

*4) Payton Miller — 8’6”

1600m run

*3) Camille Eborn — 6:10.998

6) Viviana Rebodello — 6:40.360